Ekonomi

MB Başkanı Erkan: Enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecek

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Fiyat istikrarı ana hedefimiz doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

Enflasyon kısa vadede süreksiz bir yükseliş gösterecektir. Fiyat istikrarı ana hedefimiz doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

Faiz artırım kararlarımızın ve kredi sıkılaştırma kararlarımızın olumlu etkilerinin bir kısmını 2023 yılı sonunda hissetmeye başlayacağız.

‘ENFLASYON KISA VADEDE YÜKSELECEKTİR’

Döviz kuru ve mali tedbirler nedeniyle enflasyon kısa vadede geçici bir artış gösterecektir. 2024’te enflasyondaki düşüşün sürdürülebilir şekilde başlaması için zemini özenle hazırlıyoruz.

‘ENFLASYON HAZİRAN’DA YÜZDE 38,2’YE DÜŞTÜ’

Ülkemizde enflasyon Ekim ayında zirve yaptığı yüzde 85,5’ten Haziran ayı itibarıyla yüzde 38,2’ye geriledi. Bu gelişmede döviz kurundaki istikrar ve gerilemeye başlayan küresel emtia fiyatları etkili oldu. Haziran ayında yıllık enflasyona alt kümelerin katkısına bakıldığında, enflasyondaki düşüşe en büyük katkıyı, küresel emtia fiyatlarından olumlu etkilenen temel mal, gıda ve özellikle enerji kalemleri oluşturdu. Öte yandan, enflasyondaki ataleti yansıtan hizmetler kümesinin katkısı ise 15 puan civarında yatay seyrediyor.

Haziran ayında enflasyonun ana eğilimi güçlenmiştir. Bu gelişmede, iç talep, fiyat ve kur gelişmelerindeki güçlü seyir ile hizmet enflasyonundaki katılık belirginleşti. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin veriler, ekonomik aktivitenin güçlü seyrinde özellikle iç talebin etkili olduğunu gösteriyor.”(EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu