Haber

Prigojin’den Putin’e yanıt: Teslim olmayacağız

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeny Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in halka hitabına cevaben bir açıklama yaptı.

Putin’in vatana ihanet suçlamasının “yanlış” olduğunu belirten Prigojin, “Kimse Putin’in emriyle teslim olmayı düşünmüyor” dedi. Prigojin, “Artık yolsuzluğun, yalanların ve bürokrasinin olduğu bir ülkede yaşamak istemiyoruz” dedi. “Wagner, Rus yurtseverleridir.”

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Rusya Devlet Lideri Putin, bugün erken saatlerde Wagner kriziyle ilgili yaptığı açıklamada, “Önümüzde olan ihanettir. İç ayaklanma halkımıza ihanettir” sözlerini kullandı.

Televizyonda halka seslenen Putin, “Orduya karşı silaha sarılan herkes vatan hainidir” diyerek, “Rus ordu güçleri gerekli tüm emirleri almıştır” dedi.

Putin ayrıca, “Aşırı hırslar Rusya’nın ihanetine yol açtı. Özel askeri harekât bölgesinde savaşan Wagner savaşçıları birer kahramandır. İsyanı başlatanlar onlara ihanet etmiştir. Her türlü fitne ölümcül bir tehdittir. Eylemlerimiz sonuçsuz kalacaktır. Rus ordusu, silahlı “Ayaklanmayı düzenleyenleri etkisiz hale getirmek için gerekli emirleri aldı. İsyana teşebbüsten sorumlu olan herkes kaçınılmaz olarak cezalandırılacak ve kanun ve halk önünde karşılık bulacaktır. Her sınavın üstesinden gelir, daha da güçleniriz.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu